Prins Regülatör Yerine Başka Marka Regülatör Uyar mı? Prins Regulator Tamir Takımı

Konusu 'PRINS LPG AYARI VE PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve sarı tarafından 2 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Rölantide de fakir zengin olur tabiki. Ama rölantide epey parametre var rölantiyi sabitleyen.
    Benzin enjeksiyon sürelerinin farklı olması fakir olduğunu gösterir. Ama basınç değişimi çözüm olmayabilir. Eğer basınç düzeltmesi yapıyorsa basıncı arttırıp azaltmanız bir işe yaramaz. Haritada oynama yapmanız lazım.

x-calibur bunu beğendi.
  2. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Programın yabancısıyım. Haritaya giremedim bir türlü. Benim aracın model ismi ve motor kodu ön tanımlı olarak girilmiş. Hazır parametreleri kullanıyor sanırsam ve her hangi bir değişiklik yapmak uygun olur mu emin değilim. Araştırıyorum bakalım. Yarın belli olur.

3. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Şimdi mesajlarınızın sırası ile okursak 1.8 bara ayarlamışsınız sonra 2.2 bar yaptınız mı? Bu mesajınız da yazdığınıza göre LPG de benzin ms benzin de çalışırken ki benzin ms den daha düşük yani LPG miktarı fazla geliyor zengin karışım var. Siz bu değerleri 1.8 barda iken aldıysanız ve 2.2 ye çektiyseniz basıncı daha kötü olur daha zengin de olur. 2.2 barda iken bu verileri aldıysanız eğer basıncı kısmanız gerekir. Ayarsızlık var aracınızda. Basınç ile oynamayın,olması gereken basınç 2.2 bar ise eğer diğer ayarlar ile oynayın süreleri eşitlemek için. Ayrıca regülatör 'den bahsettiğiniz 2.çıkış ustanın dediği gibi muhtemelen,çoğu regülatör de var ve ustalar bunu manuellerde bağlantı şeması olduğu halde bağlamıyorlar. Benimki de boşta duruyor ve sıkıntı görmedim hiç. Bağlanırsa ne faydası olur bilmiyorum.

leoncu ve powerkırk3 bunu beğendi.
  4. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Tüm cevaplar için teşekkürler.

Basıncı 1.05 yaptım ve benzin ve LPG süreleri eşitlendi. Yani şimdi benzin ve LPG çalışma süreleri 1.25 civarlarında.

Ama bunu yapmak hiç bir fayda sağlamadı. Hala sabahları patırdamalı çalışmayı sürdürüyor.

Basıncı regülatör vidası ile tekrar 2.2 yapmaya çalıştım ama olmuyor. Vidayı sonuna kadar dayadım ama basınç artık 2.0 üstüne çıkmıyor. Niye oldu anlamadım.

5. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    Regülatörün üstündeki ikinci çıkış ucu emniyet valfi imiş arkadaşlar. Avrupa'da yasal zorunlulukmuş. Regülatörün maksimum çalışma basıncının 2.5 katına ulaşınca açılacak şekilde yapılıyormuş. Ve bu uç, sanırım gaz birikip patlamaya vs. neden olmaması için, kaput altında açık şekilde bırakılamaz yada her hangi bir yere açık bir şekilde hortumla vs. uzatılamazmış, yasakmış. Manifold içine bir hortum ile bağlanması gerekiyormuş. Öğrendim, paylaşayım dedim.

powerkırk3, x-calibur ve Burak bunu beğendi.
  6. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17
    İlave bilgi;
    Prins'in önceleri çok çeşitli regülatörü varmış ama sonra sayısını 2 ye indirmiş. Yeni regülatörler atmosferik motorlarda MAP'a ihtiyaç duymuyormuş ama turbo motorlarda tavsiye ediliyor diyorlar. Sebebi de Khein enjektörler bu basınç farklılıklarını mükemmel bir biçimde tolere ediyormuş. Adamların eğitim programlarında öyle yazıyor.

Bu da benim sistemde Map sensörü ve hortumları takılı olmasına rağmen neden boşta sallanıyor olduğunu açıklıyor. Önce sistemi eski Prins regülatöre göre yapmışlar ama sonra, muhtemelen regülatörü değiştirdikleri için bağlantıları ve mapı iptal etmişler. Parasını da aldıkları için sanırım üstünde bırakmışlar. Biz de bu adamlar hortumları takmayı unutmuşlar diye kendi kendimize yalan yanlış iş yaptık.

Şimdi yaptığımız tüm düzenlemeleri geri çevirme zamanı. Amma ciro yaptık haa...

powerkırk3 bunu beğendi.
  7. Burak

Burak LPG-C02a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    244
    Eğitim dökümanının linki varsa paylaşabilir misiniz?

powerkırk3 bunu beğendi.
  8. husertas

husertas Member

Beğenilen Mesajları:
    17

Sayfayı Paylaş