Regülatör Sıcaklık Sınır Altı Hatası

Konusu 'MIMGAS LPG AYARI VE MIMGAS LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ersahca tarafından 12 Aralık 2017 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Video eklenemiyormus, neyse linki;
    https://streamable.com/64lun

Dostlar; şu gaz al-veri nasil yapsak?
    Sadece lpg'de, baaaaazen, kafasina eserse yapiyor ancak dogal olarak olur olmadik yerde, sıkışık trafikte.
    0'a iniyor arada, 1500'e cikiyor falan.
    Psikoloji bozucu bir şey yani, tecrubelerinizden anlarsiniz. :rolleyes: Ayarlar da normal.
    Dedigim gibi benzinde yok.

2. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Selam dostlar, cok alakali alakasiz ekstra baslik acmayip buradan yardirayim dedim... (Lpg reg. basinci
    1.140 gibi dusunebilirsiniz).

Lpg'de gaz-al ver sıkıntımı biliyorsunuz. En azindan bilen biliyor. ;) Nedeninin fazla basinc oldugunu dusundum ve bugun sabah bir isim vardi, motoru da isitmisken suna da bakayim deyip bilgisayari da attim arabaya. Aslinda 1.8 mm nozullari 1.6 mm ile degistirip denemeyi dusunuyordum, nozul edinmeden daha once basinctan dusurup denemek daha mantikli geldi haliyle. :rolleyes:
    1.185'lerdeki basinci gorseldekine -1.125'ler- cektim. Yalniz bu sefer de fan acinca 1 defa stop etti. Akabinde alfa-offsetten ayarla duzeltirim dedim. Bilgisayarin sarji azmis, az biraz kurcaladim. Kisa mesafe bir surusle baktim, gaz al-ver olayi sanirim duzeldi, gidiste de pek sikinti yok gibi.
    Park edince dedim hadi fani bir daha actirayim, yine stop etti. :rolleyes: Basinci 1,140'lara gibi cektim, iki kere fan actirip denedim, stop etmedik.
    Biraz, limitlerde fakirde kaliyoruz. Basinci durunce lpg ms haliyle, cok degil de birazcik artti. Oldum olasi, bu enjektorler 4.5 altina dusmedi zaten, dusse de yetistirebilecegini zannetmem. :D
    Dedigim gibi bilgisayarin sarji azmis, hava soguk, yagmurlu, merakli gozler derken incesine sonra bakarim diye biraktim.
    Akum iyi, 72 amper, voltaj moltaj, vs. herhangi bir sikintim yok. Fan calistigi an normal olarak bayagi yuk bindiriyor. Kitin de yuku derken... Bu stop olayi ayarla duzelir de bu konuda baska fikri olan?

İkinci bir sey de su; havalarin cok sogudugu su 2-3 gundur lpg'ye geciyor, ötüyor. Hava en iyi ihtimal 5 derece ustunde degil. Iki defa benzine alip tekrar lpg'ye alinca duzeliyor, bir daha ötmüyor. Bugun ikinci kez oldu, lpg'yi yeni aldigimdan sasirdim. :eek:

Ilkinde lpg alali epey olmustu, bitiyor deyip gittim aldiydim. yani bugun ikincisinde lpg bitmis olamaz.
    Simdi ariza diye ötse yine ötmesi lazim :rolleyes: ama ötmüyor :p ve lpg ile devam ediyoruz.
    Aklima şöyle ihtimaller geliyor:
    Sogukla alakali olabilir mi? Dedigim gibi son birkac gunluk sogukla goruldu.
    Ikincisi gaz kacagi var da tanktaki gaz bitiyor mu durduk yerde, bunda da yine ötmeye devam edecek ve gaz bir noktada bitecek. :rolleyes: koku da yok. Burnum hassastir, illaki duyarim. o_O
    Elektriksel bir sey olabilir mi? Bir an otuyor geciyor gibi? Ya da samandira falan mi bozuldu bizim acaba?
    Fikri olan? :rolleyes:
    Bayagi uzun olmus, kusura bakmayin. :)

3. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    başlık açınız efenim :)

4. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Aksam biraz test firsati buldum.
    Soguk motordan isinincaya kadar, isininca da dahil, arada derede, bazen bj gaz al ver zamazingosjnu yine gozlemledim.
    Daha sonra park edip bir sure sonra tekrar calistirdiktan sonra ilginctir ya da degildir :rolleyes: hic gormedim.
    Motor ekstra hava mi aliyor diyorum, regulator de mi sikinti var diyorum...

Yine bu buzzer ötmeyi tekrarladik. Benxine ldim, lpg ye gecirdim sustu ve devam ettim.

Komple sokup atsak mi kiti? :p:p

5. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Abi regulatörün en azından rolantide oldugu yerde bu kadarmı ısınıyor. Gaz sıcakligin iyide regulatör az ısınıyor sanki. Ötme işini kablo takılı takıp etsen daha iyi olur belki hatayı görürsün. Soguktan olacağını sanmiyorum. Basıncı takip et yada kesiciler şase alıyor olmasın.

powerkırk3 bunu beğendi.
  6. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Bu gezip gelince gorulen sicaklik. Fan 92 de acinca da 79-80 falan goruyor.
    Otme isini bende dusundum de onun icin durdugu yerde takili bekeyip bakmak lazim.
    Ben tanktaki valfte sikinti mi var diye dusundum de bilmiyorum. Sase de olsa ne bileyim simdi mi yapmaya basladi? Dedigim gibi bexin gaz yapincq da hicbir sey olmamis gibi calisiyor. :rolleyes:

7. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Aklımdaydı, dün de esti, gidem şu bujileri daralttırayım da deneyeyim o da denensin hadi falan. Önce alternatörün konjektör hikayesine şarjını ölçtürdüm, fandayken dalgalanmasız 14 küsür volt gorduk. Tırnakları daralttık. Hava kaçağı test ettik, yok. Her şey süper.

Bugün binelim tekrar bir test edelim dedim, soğukta yine aynı şey, gaza geciyor, o hatirlarsiniz videolardaki gibi lpgnin etkisiyle herhalde dusuyor sicaklik, gaz yemiyor, sonra toparliyor bir sure sonra. Baglandim sonra, HATA da regulator sicaklik sinir alti.

Bunun icin artik aklima sadece termostatın az da olsa kaçırması geliyor? Fikir yürütün bakalım başka ne olabilir? Benim Lpg Ecu cortlamiş olabilir mi? Olsa diger zamanlarda da yapar diye düşünüyorum ya da baska atraksiyonlar da yapar. Aha ayarda iyi.

Ha bir de şunu da duşunduk, dun benim usta sedi onu da, bu regulator vs. kitle uyumsuz olabilir mi? @Destek @powekirk3 @elkmuh

Bu sogutma sivisini nasıl ısıtacaz ulennn? [​IMG]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Ag lpg sistemlerde Isı sınır altı, Sınır üstü hataları devamlı çıkar. Dikkate almayalım.
    Regülatör basıncı sabit tutuyorsa uyup, uymama gibi bir durum söz konusu olamaz.
    Mantık ,amaç hepsinde aynı.

powerkırk3 ve Cliosymbol bunu beğendi.
  9. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam regülatörün üzerindeki ntc ye yani ısı sensörü uçlarına 1k direnç bağla sistem sıcaklığı yüksek gösterecek olmadı 500 ohm bağlarsın çok yüksek gösterirse 2.2k bağlarsın;):rolleyes: maksat hata vermesini engellemek mi at geç

Cliosymbol ve x-calibur bunu beğendi.
  10. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Valla hocam bunda dikkate almak lazim. Cektigim videolardaki degerler onu gosteriyor. Regulator sabit.

Bunu nasil yapacaz ki 9.sinif fizik dersi ama

11. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Deneme yanılma yoluyla yapılacak. Sensorün fisinde 2 tane uç/kablo var direnci o uçlara baglican. Zaten sensorde ısı etkilesimli direnç

x-calibur bunu beğendi.
  12. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Direnci kablonun arasina baglayavaz yani? Makul o zaman. Bir deneyek bari.

13. köprülü

köprülü Active Member

Beğenilen Mesajları:
    28
    mimgas var bizdede atiker regülatör ve enjektör taktım ısı sensörü 21 derece fazla gösteriyor sabah çalıştırıp gaza geçdiğinde ilk geçişde stop ve gaz yememe oluyor araç ısınana kadar daha sonra gün içinde sıkıntı olmuyor sanırım mimgas ya hep baştan sıkıntıydı yada miyadı doldu

powerkırk3 ve x-calibur bunu beğendi.
  14. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Bugun sabah buldum bir yerde direnc. 330 ohm, 470 ohm, 1k, 2.2k aldim cesit. Sirayla denedim.

26 dereceyi, 17, 21, 23, 24 gosterdi.

Arttiramadik. Kac alip deneyek tekrar?

Ciddi olalım @Cliosymbol

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    O zaman hocam ya daha büyük direnç 4.7 k ile 10k deneyin . Kablonun üzerinde ek varsa arasına da kücük degerlilerli direnç baglayabilirsiniz.

16. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    peşpeşe seri mi? Birkac cesit daha alip denemek lazim. Heralde boyle sonu verecek bu is.

17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ustam karıştırmışım ntc ya bunlar ısındıkça dirençleri düşer ben size paralel bağlatıp daha da düşürütdüm o yüzden sıcaklık daha az gösterdi
    Siz seri bağladınızda yani ayırdınız kablonun ucları arasına taktınızda sıcaklığın yükselmesi lazım kusura bakmayın:oops::oops::(

x-calibur ve Cliosymbol bunu beğendi.
  18. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    ben seri bagladim zaten. kablonun tekini ayirip bagladim denedim hepsini de sonuc boyle oldu.

Cliosymbol bunu beğendi.
  19. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Ortaya çıkıp oynucam şimdi:p;):)
    Abi fişindeki iki ucu varya direnci onlara bağla fişi tak
    bir de öyle denermisin

x-calibur bunu beğendi.
  20. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Sensorun iki kablosunu direncle birbirine bagla diyorsun. Bende kablonum birine bagla anladim hep o pilli videodan. E mantikli mi bu ustad? Yakmayak bir seyleri

Sayfayı Paylaş