SIRALI SİSTEM LPG REGÜLATÖR BASINCI AYARLAMA RESİMLİ REFERANS DEĞERLER

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Destek tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Arkadaslar benzin enjeksiyon süresi neye göre degisir aractan araca farklimidir nozul buyutmek veya kucultmek benzin ms suresini degistirirmi?

2. nazım tok

nazım tok New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Merhabalar. 2011 astra h 115 bg aracım var. aracımda atiker marka sıralı sistem lpg mevcut. aracımdan son aylarda içeriye lpg kokusu gelmeye başlamıştı, dün aracımı bir lpg bayiine götürdüm cihazla kaçak tespiti yapıldı ve regülatörün üzerinde bulunan civatalardan birtanesinin oradan gaz gaçağı olduğu tespit edildi köpüklede testi yapıldı ve civata sıkılarak kaçak durduruldu. sonrasında gelmişken birde gaz ayarını kontrol ettireyim istedim. cihaza bağladılar regülatör basıncı 1.40 küsürdü yani yüksek dendi, benim biraz çekiş düşüklüğü dışında lpg ile ilgili başka bir sorunum olmamasına rağmen regülatör ayarı yüksek gaz kaçağı bu yüzden olabilir denilerek regülatör basıncını regülatörün ortasındaki yuvaya bir anahtar sokarak olması gerektiğini söylediği 1.15 bara düşürdü ve bilgisayardan diğer ayarlarını yaptı. Sonrası aracın çekişi düşdü yokuşta durduğumda kalkarken araç stop etti, basıyorum gitmez velhasıl anında geri dönüp lpg ayarını eski ayarlarına döndürmelerini söyledim ve tekrar eski ayarına getirdiler çekiş düzeldi. ancak burada kafamı kurcalayan birşey ver benim regülatörün basıncının yüksek olması aracıma veya lpg sistemine bir zararı olurmu böyle kullanmaya devam mı etmeliyim.yoksa başka lpg sisteminde başka bir sorun mu var. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

3. Cliosymbol

Cliosymbol LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    1.131
    Regulatörde zamanla basınç dalgalanması ve enjektörlerde yüksek basınçtan dolayı debi ayarının kısa zamanda bozulmasına neden olabilir. Nozulların kaç mm sanırım ufak enjektörlerin yetisemiyor.

4. alican

alican Member

Beğenilen Mesajları:
    10
    Arkadaslar benzin enjeksiyon süresi aynı model aynı marka aynı güç araçlarda neden degisiklik gösteriyor mesala bende 2.3 ken ayni narka model aracta 3 ün üzerinde olabiliyor tabii buda kullanacigimiz nozul buyuklugunu etkiliyor cunku lpg enjeksiyon suresi benzin enjeksiyon süresinin iki katindan fazla olmaması öneriliyor?

5. Serdarserdar

Serdarserdar Lpg-C01A Pro Atiker Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    22
    Şimdi basıncı gösterdiğiniz yerden ayarladık ama benim ayar ekranın da basınç ayarı yapılıyor pc den düşürsek olur mu?
    Bi de aracın benzin enjektör süresi 4.5 Lpg enjektör süresi 7.5 Lpg enjektör süresini düşürürsek yakıt yükselir mi düşer mi? Nasıl düşürürüz veya yükseltiriz. Araç 1.6 16v 115hp

6. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam asıl benzin deki benzin sürelerini ltft ve stft değerlerini dikkate alarak kontrol etmek gerekiyor.
    tahminen süresi fazla olan aracın karbon temizliğine ihtiyacı olabilir benzin pompasının basıncı düşmüş olabilir km fazla, lambda sensörü eskimiş olabilir v.b.

x-calibur ve Serdarserdar bunu beğendi.
  7. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    Oksijen sensörü yeni katalizörün içine kamera ile baktık temiz araç 230binde benzini hep shell den alırım LPG’yi de bu arada atiker fast sanırım sistem

Ltf stf değerlerini nasıl görebilirim.

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Pc den ayarladınız basınç yeri basınç değişimlerinde lpg uce sunun dengeleme yapabilmesi için referans aldığı yer.
    Enjektörlerin durumuna göre nozul büyültebilirsiniz sizin aracınızda valtek enjektör için 1 barda 2.5mm nozul gerekli
    daha detaylı yardımcı olabilmemiz için lpg programının gazda ve benzinde ekran resimleri ve enjektör tipini paylaşmanız gerekmekte.
    Yakıt durumu için aracınız bakımlı benzinle kullanımından herhangi bir sorunu yoksa yakıt motorun close loop durumunda tahminen (aracına göre ve gaz pedalını ne kadar çok basılmasına göre değişmekle beraber) 3000-3500 dv/dk. kadar kullanımda değişmeyecek üst devirlerde normale daha yaklaşan lpg miktarına göre ufak bir miktar artacaktır fakat performans her devirde yakıta göre çok daha fazla artacaktır. Sibop yakma riski azalacaktır.

x-calibur, Serdarserdar ve leoncu bunu beğendi.
  9. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    Uzakta bağlanarak yardım etme imkanınız var mı acaba müsait olduğunuz da. Kabloyu yeni aldım ve buradan okuyabildiğim kadar biliyorum 10 ayrı Lpg ci gezdim oto kalibrasyon yapıp yolladılar.

10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Lpg deki probleminiz tam olarak nedir
    Ve aracınızda hangi lpg sistemi var.

x-calibur, Serdarserdar ve leoncu bunu beğendi.
  11. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    Aracım megane 2 2004 1.6 16v 115hp otomatik.
    Çok yakıyor ve araç hiç gitmiyor gibi geliyor Lpg de 40.45 kuruş civarında geziyor Lpg litresi 2.81 shell den alıyorum. Daha önce 30 kuruşu geçmiyordu direksiyon kutusu bozuldu tamir için kutup başı sökülmüş ve bir daha dikiş tutmadı. Bobin buji katalizör içini açarak kamera ile bakıldı temiz benzinde 150km gidip ayar yaptırdım olmadı kutup başı sökülüp gittim olmadı atikleri aradım Konya’dan mühendis geldi nozul çapından basınçtan bahsettim nasıl olmadı diye sen bunları nereden biliyorsun madem biliyorsun kendin yap dedi ve en son kablo aldım ve buraya kadar geldim he bi de enjektörler yeni 2.2mm nozul ile çok iyi performans aldım ama bu sefer yakıt daha da yükseldi ve oto kalibrasyon da nozul çapı küçült diye uyarı veriyor.

12. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    Atiker fast kiti takılı Lpg fitresi yeni

13. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    İlk önce aracınızdan netice alabilmeniz için Lambda sersörünün sağlam olması gerekiyor.Bütün önerilerim benzinde sağlıklı olan motor için olacaktır.
    Fast yazılımına hakimim her sorunuzu yanıtlayabilirim.
    Yakıtı tüketini aynı şartlarda benzin tüketiminin %15 fazlasını lpg nin tüketeceğini bilerek hesaplamasınız. Ve tl olarak değilde 100 km de lt olarak heasaplanması daha doğru olacaktır.
    Enjektör manifolt arasındaki hortumlar olabildiğince kısa ve eşit boyda olmalı.
    2.2 mm nozul aracınızın gücüne göre hala küçük
    siz mevcut durumda gaz de benzinde ekran resimlerini paylaşır mısınız

x-calibur ve Serdarserdar bunu beğendi.
  14. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    Oksijen sensörüm yeni Bosch marka takılı. Resimleri yarın öğlende yollarım. Sistem 2.2mm bozul için neden hata veriyor sizce

15. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Regülatör basıncı stabil olmayabilir.

Serdarserdar bunu beğendi.
  16. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    Ayar değişmeden önce 1 bar’dı şuan kalibrasyon yaptıkça basınç değişiyor 1.24-1.36 gibi değişiyor ama aynı basınç ekranından mı bahsediyoruz bilmiyorum. Benim bildiğim tek yer var. Yarın resim atarak daha net bi sonuç elde ederiz. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Gaz vererek basıncı takip edin.

powerkırk3, x-calibur ve Serdarserdar bunu beğendi.
  18. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
  19. Serdarserdar

Beğenilen Mesajları:
    22
    arabayı olduğu yerde ısıtıp denedim normal de hiç benzin enjektör süresini hiç bu değerlerde görmedim hep 4.5 civarındaydı lpg enjektör süresi hep 7.5 cıvarındaydı acaba arayı olduğu yerde ısıttım diye mi bu değerler çıktı. bi de rpm değerleri neden sıfır? teşekkürler.

20. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam ilk önce map 0.42 bar degeri biraz yüksek . Motor bir yerden kontrolsüz hava alıyor olabilir. Manifolt baglantı yerleri lpg hortum girislerini kontrol etmenizde fayda var.
    Buna baglı olarak 4 msn olan benzin enjeksiyon suresi de 3 civarında olmasi lazım diye hatırlıyorum.
    Rpm degerleri otomatik adaptasyonu acıldığında kendiliginden deger alır bos olmasi normal.
    Son resimdeki max basınc degerinide 1.25 yapıp benzin zamani lpg de en az degisecek sekilde tutuncu cizginin tamamını ayarlayınız.
    Nozul buyultmesi gerekiyor nozullari 2.5 mm ye buyuttugunuzde
    Rolanti lpg suresi 4 le 4.5 msn arasinda olacak sekilde basinci ayarlatip kalibrasyon yapınız araci benzin de kullanip mavi lpg kullanip yesil cizgi olustuktan sonra resimleri paylasın tekrar bakalim

selverin, x-calibur ve Serdarserdar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş