SIRALI SİSTEM LPG REGÜLATÖR BASINCI AYARLAMA RESİMLİ REFERANS DEĞERLER

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve Destek tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. albea81

albea81 Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    merhaba aracım fiat albea 1.2 16v brc seguent24 var aracımda rolantide gaza ilk dokununca kafa sallıyordu kalkış yaptıktan sonra bi sorun yok brc bayine gittim turuncu enjektör büyük dediler mavi alacak durumda olmayınca turuncuların hortumlarının uclarına 1.7mm nozul gibi bişe taktı regülatör diyafram yırtıktı 1200mb lıktı onuda 1500 mb ile deiştirdik basıncı 1200 mb turuncu enjektör ucları 1.7mm yapıldı kalibrasyon yolda ve yerinde yapıldı benzinde ve gazda benzin enj. süreleri hemen hemen aynı ama kafa sallama halen devam ediyır bu ayarlar mormalmi ayrıca 1200mb yerine 1500 takıp ayarından 1200mb düşürünce yakıt 1500 olduğu için artarmı içine baktığımda 1500 ün delikleri daha büyüktü onun için soruyorum saygılar

2. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    lovato easy smart jetta 1.6 102 hp bse motor nozul çapı.2mm resimleri yükledim yaz mevsiminde çok sıcaklarda basınç 1.42 ye düşüyor kendi kendine gaz veriyor sıkıntı bundan olabilir mi başka bir sıkıntı yok şu an .müdahale etmeden önce resimleri paylaşmak istedim yorumlayıp yönlendirirseniz sevinirim kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

• Adsız.jpg
      Adsız.jpg
      Dosya Boyutu:
      210,4 KB
      Görüntüleme:
      124
    • Adsız2.jpg
      Adsız2.jpg
      Dosya Boyutu:
      253,1 KB
      Görüntüleme:
      113
    • Adsız3.jpg
      Adsız3.jpg
      Dosya Boyutu:
      215,6 KB
      Görüntüleme:
      103
    • Adsız4.jpg
      Adsız4.jpg
      Dosya Boyutu:
      305 KB
      Görüntüleme:
      112
    • Adsız5.jpg
      Adsız5.jpg
      Dosya Boyutu:
      228 KB
      Görüntüleme:
      103
    • Adsız6.jpg
      Adsız6.jpg
      Dosya Boyutu:
      252,3 KB
      Görüntüleme:
      103
    • Adsız7.jpg
      Adsız7.jpg
      Dosya Boyutu:
      304,8 KB
      Görüntüleme:
      111
  3. Destek

Destek Administrator Staff Member

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba, basınç oynaması kayda değer değil. O seviye bir oynama rolanti dalgalanmasına neden olamaz.
    Başka bir nedeni olabilir. Basıncı düşürüp deneyebilirsiniz. Hana enjektörler düşük basınçta da aracınızın beslemesini sağlayabilir.
    Basıncı 1.20 yapıp denemenizde fayda var.

4. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ateslemeden yapabilir mi buji kablolarını ölçtürsem yazın 30 derecenin ustunde yapıyo motor sıcaklığına deil hava sıcaklıgına baglı kesin tespit.bununla ilgili bir parca veya sensör varmı kontrol ettirmemi önerdiğiniz.kolay gelsin.

5. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Kablolarda bulunan sorun soğukken daha belirgin olur. Eğer aynı sorun benzinde olmuyorsa basıncı düşürüp denemenizde fayda var.

6. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Nozullar 1.8 basınc 1.30 larda da yapıyodu nozulları 2 basıncı 1.40 lara cekmistim kit smart modeli olduğu icin asıl sıkıntı sadece lpg de olması dediginiz gibi bu yuzden lpg harici bi yerde arayamıorum problemi ozetle sıcak ve lpg arabayı bunaltıyor tabiri caizse aptallasıyor rölantide nedense

7. dr.arrican

dr.arrican LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    132
    Lpg enjeksiyon süreleri 5,5 ms biraz yüksek gibi. Problem bundan da kaynaklanıyor olabilir. Benim önceki ayarlarda 5,5 ms enjeksiyon süresi varken özellikle gaz geçişlerinde problem yaşamıştım. Nozul ve basınç değerlerini enjeksiyon süresi 4 ms nin altına inecek şekilde ayarlayıp denemenizi öneririm.

8. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Nozul büyümesi veya küçültülmesi yakıtı direk etkilemez.
    Küçük nozul fazla yakmaya neden olabilir bazı durumlarda.
    Yapılan her türlü müdaheleye ragmen sorunun geçmemesi durumunda lpg kontrol ünitesini kontrol ettirmekte fayda var.

9. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Aracı serviste bilgisayara baglattım (aracın kendi ecusu)zengin karısım hatası tespit edildi vw sevis lpg de zengin karısım var dedi resimlere gore bu hataya neden olan nedir enj. sureleride esit lpg de. ara ara kontrol ederim ariza lambasıda yanmadı simdiye kadar

10. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Resimlere göre bir sorun gözükmüyor.

11. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Bizler lpg yi benzin enjeksiyon sürelerine göre ayarlıyoruz lpg de ve benzinde önemli olan benzin enjeksiyon süresinin değişmemesi veya çok az bir fakla + - olması ancak bizim benzin sistemimiz doğru çalışıyormu yani rölantide örneğin 3.20 ms olan benzin enjeksiyon süresi gerçekte bumu belkide rölantide olması gereken benzin enjeksiyon süremiz aslında 2.80 ms ama zamanla ayar bozulup 3.20 ms lere çıkmıştır ve biz lpg kalibrasyonunu buna göre yani 3.20 ms ye göre yapıyoruz ve aracımız zenginde çalışmış oluyor bu nedenle lpg ayarında obd kablosuyla bağlanmalı ve yakıt değerlerine bakılmalıdır yakıt değerlerinde bozulma varsa önce bu değerlerin düzeltilmesi örneğin bir süre benzinde kullanılması düzelmezse sensörler gözden geçirilmeli oksijen sensörü başta olmak üzere vs. vs. veya wideband sensör kullanılarak ayar yapılmalı diye düşünüyorum....

Son düzenleme: 20 Şubat 2015
    Chem06, EGR, dr.arrican ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Lpg ecusunun kalibrasyon yaparken hatta haritada oynma yapsak bile yakıtı zengin tuttuğunu tahmin edyorum fakire dusurmemek icin mudahele ediyor arac ecusuda hata olarak kaydediyor obd li sistemlerde bu hatayı gondermiyor ecuya yada siliyor tahminimce

13. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Obd li sistemde olsa düz sistemde olsa araç önce benzinde sorunsuz çalışmalı

EGR bunu beğendi.
  14. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Bilgisayar bağlantısında benzinde herhangi bir sorun tespit edilemedi mekanik olarak da bir olumsuz bir belirti yok

15. cemal çömen

cemal çömen New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    mrblar.foruma yeni üye oldum. 2012 model hyudai i20 1.2 aracıma yazın 12bin kmde brc marka lpg taktırdım. sorunum ise araç motor soğukken lpgye ilk geçince 2000 devirden sonra gazdan ayağımı çekince acayip bir yığılma yapıyor frene basıyormuş gibi sanki yüksek hızda vites küçültürmüş gibi. ama motor ısınınca bu durum hiç olmuyor ve benzinde de olmuyor. ustalar enjektörleri değiştirdi yazın ama olmadı. bir sürü ayar yaptılar yolda olmadı. lpgye geçiş sıcaklığını 45 den yukarı yapınca normal olarak olmuyor sorun ama bu defa da araç yazın o sıcaklarda 1 kmden önce lpgye geçmiyor.neyse ustanın birisi regüratör uzakta kalıyor sıcak su buraya geç geliyor sıvı lpg gaza dönüşemiyor diye regüratörün yerini değiştirdi hortumu 50 cm kısalttı. bu defa 39 dereceye ayarladı gaza geçme ısısını sorun çözüldü. ancak havalar soğuyunca sıcaklığı 30 dereceye düşürttürdüm sorun tekrar olmaya başladı. sizce ne yapmam gerek. tşkler.

16. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Merhaba, regülatör arızalı olabilir.

17. cemal çömen

cemal çömen New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Büyük ihtimal kabul etmeyeceklerdir regülatörün arızalı olduğunu . Çünkü her defasında bu durumun normal olduğundan soğukken böyle şeylerin olacağından bahsettiler. ustalar bende yüz bulabilselerdi gaza geçiş sıcaklığını 50 derece yapacaklardı. onların mantığı araba ısınınca olmuyorsa demek ki gaza yüksek sıcaklıkta geçmesi gerekiyor. regülatörün arızalı olabileceğini nasıl anlatmalıyım.?_

18. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    Bu durumu sizin anlatmanızla anlayacaksa usta bence kendinize sağlam bir usta bulmalısınız.
    25-30 derece geçişlerde bu tür sorunlar var ise genelde regülatör ve enjektör arızasındandır.
    Normal şartlarda (montajda ve enjektör sıralamasında bir hata yok ise)bu tür sorunlar olmaz.

19. cemal çömen

cemal çömen New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    ilk takıldığında bu olay olunca direk enjektörleri değiştirdiler ancak sorun çözülmedi.havalarda çok sıcaktı motorun soğuması için 4-5 saat bekletmek gerekiyordu. ve bu sıkıntıda motor ısınınca da geçiyordu yani 30 snlik bir sürede oluyor. o an makinaya bağlıyorlar sonra 4-5 saat bekleyip deniyorduk bu yüzden çözemediler. sonra başka bir usta regülatörün yerini değiştirip hortumunu kısaltınca geçmişti. yani en az 3-4 farklı usta baktı. bu yüzden üstüne düşmedim. şimdi 30 dereceye düşürünce yine olmaya başladı. sizin regülatör arıza olabilr demenizden sonra ustayı aradım söyledim regülatör arızalı olsaydı yol testinde arıza bilgisayarda görünürdü. basınçlar falan normal çıkıyordu. regülatörden olacağını sanmıyorum dedi. regülatörde arıza olup olmadığını nasıl anlayabilirim? ilginiz içinde ayrıca tşk ederim.

20. Destek

Beğenilen Mesajları:
    1.097
    basınçta oynama yok ise bir şey diyemeyiz.
    Değerleri görmediğimiz için ezbere yorum yapıyoruz.
    Aracınıza bağlantı kurmadan anlayamazsınız.

Sayfayı Paylaş