Soğuk Motor Benzinde Tekleme Sorunu

Konusu 'KME LPG AYARI VE KME LPG PROGRAM ANLATIMLARI' forumundadır ve ugur86 tarafından 9 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Merhaba. Aracım 2006 model G kasa Astra 1.4 Twinport Club ve KME Sıralı Sistem Lpg mevcut.

Aracım lpg'de iken oldukça normal çalışıyor, herhangi bir tekleme, rolanti düzensizliği , yığılma vs. sorunu yok. Ancak motor soğukken, yani gün içinde uzun süre kullanmadan motor soğuduğunda veya sabahları ilk çalıştırmada feci şekilde tekliyor, devir git gide düşüyor ve motor stop ediyor. Sanırım araç benzine boğuluyor. Zaten bu esnada gaz vermeye çalıştıkça daha da boğulup hızla stop ediyor. Yeniden çalıştırırken gaza biraz yüklenip çalıştırıyorum ve 20-25 gaz devri aralığında birkaç dakika çalıştıktan sonra toparlayabiliyor.

lpg servisine uğradım lpg ayarlarının gayet iyi olduğunu söylediler. bana benzin enjektör ve depo temizleyici katkı tavsiye ettiler, gelirken aldım katkı sıvısını, depoya doldurdum ve benzinde biraz sürdüm, aracımı park edince birkaç dakikalığına da akü kutup başlarını söktüm, ( amacım lpg'den dolayı bozulabilecek ECU benzin haritasını sıfırlamaktı). Ertesi sabah çalıştırdığımda en ufak bir tekleme boğulma olmadı, 1 hafta bu şekilde sadece benzinde sorunsuz kullandım, sabahları rahat çalışıyor ve tekleme yapmıyordu.

Dün akşam hadi bakalım deyip lpg'ye geçiş yaptım, bir süre bu şekilde kullandım. Sorun malesef tekrar devam ediyor. Kutup başlarını söküp tekrar taktıkran sonra sürekli benzinde kullanırken saat gibi olan araba, bi süre tüpte kullanıp sabah çalıştırırken tekliyor. Otogaz servisine götürüyorum, ayarların normal olduğunu, gazda herhangi bir tekleme , çekiş sorunu vs. olmadığını söylüyorlar. Orası normal servise paslıyor, normal servis otogaz'a , bıktım artık bu ikilikten.

Yardım forumlarında iyi kalibrasyon yapılmadığı, araç fakir karışımla çalıştığı için benzin Ecu'sunun yeni harita oluşturarak zengin karışım oluşturmaya çalışması, bu sebeple de sabahları aracın benzine boğulması görüşü hakim. Ama nedense Samsun'daki ustalara bunu bi türlü izah edemiyorum. Artık ya arabayı değiştireceğim ya da lpg kitini komple söktürüp benzinle kullanacağım , sanayiye gidip gelmekten bıktım...

Cevaplarınız çok değerli , teşekkürler...

2. şevket tütüncüoğlu

şevket tütüncüoğlu LPG-C01a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    9
    merhaba
    öncelikle yapmanız gereken lpg ayar kablonuzu alıp lpg ayarlarındaki durumu görmek. muhtemelen aracınız lpg karışımı sorunlu ve aracınız lpg ye göre düzeltme yapıyor ve benzine geçtiğinde çuvallıyor. ustalar ile uğraşıp masraf yapmanıza gerek yok bir kablo alın ve buradaki gerçek ustalardan yardım alarak kendi sorununuzu çözün. bizde aynı sorunları yaşadık size tavsiye ettiğim yoldan giderek sorunlarımızdan kurtulduk.

ugur86 ve maycicek bunu beğendi.
  3. Armağan TUFAN

Armağan TUFAN New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Sabah ilk çalışma nasıl ? İlk kontakta alıyormu yoksa birkaçkez basıyormusunuz ?

4. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    İlk çalışmada sorun yok, tık diye alıyor, gecikme yok. sorun arabanın benzine boğulması, dün yine kutup başlarını söküp biraz benzinle gezdikten sonra, farklı bir servise gidip ısrarla sıfırdan kalibrasyon istedim. usta önce rolantide boş ve tam yükte otomatik ayar yaptı, sonra yeşil ve kırmızı yükselen çizgilerin olduğu bir grafikte oturmayan bölümleri tam üst üste oturtarak ayarları tamamladı. bu şekilde kullan dene eğer olmazsa regülatörün gaz borusunu akşam çıkarıp sabah tekrar dene dedi. ustanın yorumuna göre regülatör manifolda gaz kaçırabilir ve sabah araç soğukken bu gazı yakamadığı için boğulabilir dedi. İşin ilginci dünkü ayardan sonra bu sabah sorunsuz çalıştı, birkaç gün daha deneyip daha emin bir sonuç yazabilirim buraya, ilginiz için teşekkürler.

5. oktayoo

oktayoo Active Member

Beğenilen Mesajları:
    176
    bu tip sorunun sebebi ustanızın dediği gibi manifolta dolan gazın aracı boğmasıdır.çözüm regülatör değişimi.

6. Armağan TUFAN

Armağan TUFAN New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Bendede aynı problem oldu ama ilk çalışmadada 2-3 kez basmam gerekirdi sağolsun işten anlayan bir usta çözdü. Regulatöre katkılı yakıttan dolayı yağ vs dolmuş ve aracı stop ettikten sonra hatta kalan gazı sanırım manifolta veriyormuş.

7. ugur86

ugur86 Member

Beğenilen Mesajları:
    15
    Arkadaşlar sorun tamamen kalibrasyon ile ilgiliydi sanırım, bi süre tekrarlayıp tekrarlamadığını görüp öyle yorum yazmak için bekledim. en son gittiğim yerde (samsun-erimler oto) sıfırdan kalibrasyon yaptırdım. eskiden benzin haritası ile lpg haritası tam oturmuyormuş, araç fakir karışım algılayıp benzin haritasını zenginleştirdiği için sabahları benzine boğulma durumu yaşanıyormuş. ayar esnasında kalibrasyon bölümünde harita noktalarını usta tam üst üste getirip kaydetti, sonrasında daha en ufak bir sorun yaşamadım. Burada küçük bir püf nokta var, regülatör değişimine karar vermeden önce, dikkat etmeniz gereken sabahları geç marş alma olup olmadığı imiş, bu durum olursa regülatör diyaframında oluşan çatlaklardan manifolda gaz sızdırması olabiliyormuş. bende geç çalışma olmadığı için, bütün oklar kalibrasyonu gösterdi. Benzer bir sorun yaşayan olursa izlemesi gereken yol haritası:

*lpg'nin sigortası sökülüp tamamen devre dışı bırakılır
    *boğaz kelebeği temizletilir
    *benzin depo ve enjektör temizleyici atılır (wurth tavsiye edilir)
    *akü kutup başları sökülüp birkaç dakika beklenerek benzin haritası Ecu değerlerinin fabrikasyon ayarlara dönmesi sağlanır.
    *bir hafta hiç tüpe geçmeden benzinle gezilir
    *sıfırdan kalibrasyon yapılır

akü kutup başlarını sökmek çok önemli, yoksa aynı tekleme hiç lpg'ye geçmeseniz de devam ediyor, kutuplar sökülüp takıldığı anda düzeliyor zaten bu sorun. amacımız benzin ecu değerlerini fabrikasyon değerlerde tutmak için hatasız lpg kalibrasyonu yapmak...

Cybarg84, adnanadnan ve powerkırk3 bunu beğendi.
  8. adnanadnan

adnanadnan New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    paylaşım için allah razı olsun. 6 aydan beri aynı sorunu bulmaya çalışıyodum yapmadığım şey kalmadı yakıt pompası filtresi, bujileri, map sensörü değiştirdik enjektörleri bakıma gönderdik üst kapak, kartel açılıp kurum temizliği yapıldı şuan aklıma gelmeyen daha da birçok şey yaptık genede sorun düzelmedi yaptığımız masrafla kaldı. meğer sorun lpg kalibrasyonundan kaynaklanıyomuş buğün akü kutup başını söküp resetledikten sonra benzinde çalışır şekilde lpg ciye gittim durumu anlattım kalibrasyon yapıldıktan sonra yaklaşık 60 km gazla dolaştım sonra motorun 3-4 saat soğumasını bekledim tekrardan çalıştırdım benzinde harika çalıştı sorun gitti inşallah bidaha tekrarlamaz

Cybarg84 ve ugur86 bunu beğendi.
  9. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Arkadaslar Aku Kutup Başlarini Arac Calisirkenmi Sökuyoruz

10. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Hayır

11. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Nasil yapiyoruz peki biri soylese

12. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Yani araci calistirmadan aku kutup baslarini sokup 1-2 dakika bekleyince ecu degerleri fabrikasyon ayarlarina donuyormu dogrumu anladim acaba

13. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Her araçta olmayabilir, Toyota araçlarda oluyor mesela.araç dururken sadece negatif kutup başını sökmeniz yeterli. Hafıza gidiyor, radyo vb şeyler siliniyor

14. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Tesekkur ederim

15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Mesala Focus 1 de aküyü ayırınca sıfırlama oluyordu bugün focus 2.5 denedim olmadı

16. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Birsey daha soracaktim kontagi aracin radyosuda calisir sekilde araci calistirmadanmi aku kutup baslarini sokucez

17. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hayır hersey kapalıyken ayırın.

Cybarg84 bunu beğendi.
  18. x-calibur

Beğenilen Mesajları:
    3.065
    Radyo nun çalışması mı gerekiyor sizin araçta sıfırlama yaparken? Bu konuda bilgim yok, araçta hiçbir şey çalışmaz iken ben sadece anahtarı araç içinde unutmamaya dikkat ediyorum ve negatif kutup başını söküyorum 1 2 dakika. Sizin araçta nasıl yapılabildiğini Google dan öğrenebilirsiniz.

Cybarg84 bunu beğendi.
  19. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    tesekkur ederim

20. Cybarg84

Cybarg84 New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Tesekkur ederim

x-calibur bunu beğendi.