STEFANELLI LPG AYARIM VE GAZ KESİCİ HAKKINDA. GÖSTERGE LPG'DE AMA GAZA GEÇMİYOR.

Konusu 'STEFANELLI LPG AYARI VE LPG PROGRAM DETAYLARI' forumundadır ve ismail karacan tarafından 1 Mart 2020 başlatılmıştır.

1. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    O zaman map sensörü ve gaz ısı sensörü ecunun kendisi, çözdüm sonunda sistemi, bu durumda arıza yine ecunun içinde tahminimce

2. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Sizdeki kitte map sensörü ecu nun içinde olmalı filtredeki üçüncü hortum ecu ya bu sebeple gidiyor. lpg ısı sensörü hala daha yok bence sizin sistemde lpg ısı sensörü kesin yok.
    Sistem regülatörden çıkan gazın en kısa yoldan enjektörlere ulaşıp hiç soğumadan motora girmesi üzerine hesaplanmış .Ama bununda bir matematiği vardır .
    mesala motor suyu yani regülatör 90 derecedeyken gaz 5 derecedir gibi.
    evet ben görmemişim (nasıl görmediysem) vakuum yazan yer den çıkması gereken horum boğaz kelebeğinden hemen sonra emme manifoltuna: değişen basınç durumuna regülatörün mekanik çevap vermesi için bağlı olmalıydı.
    Regülatörün hali bence iyi değil baya yıpranmış farklı bir lpg ciye gitseniz yeni regülatör taktırırken vakum hattını da bağlatabilirsiniz.
    ecuyu değiştirmeye gitseniz size bu sistem çok yıpranmış komple sistem takalım diyeceklerdir.

ismail karacan ve husnu bunu beğendi.
  3. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Peki üstad bu sistem gaz sıcaklık değerini neye göre ölçüyor? Arkadaş stop halindeyken 17 gösteriyor çalışınca 5 gösteriyor demişti, bu nasıl oluyor? Ayrıca regülatörde vakum ağzı boşta geziyor nasıl çalışıyor bu haliyle? Bilgi verirsen sevinirim @powerkırk3

4. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Tek ve en iyi ihtimal yazılımsal olarak hesaplıyordur yukarıda yazdığım gibi motor suyu sıcaklığı ile oranlayıp gazın miktarını ona göre ayarlıyor dur.
    Regülatördeki vakum hortumun görevi: manifoltta devir ve gaz başma ile değişen vakum durumuna göre regülatörün daha hızlı cevap vermesini sağlar.

husnu bunu beğendi.
  5. ismail karacan

ismail karacan Member

Beğenilen Mesajları:
    6
    Cok teşekkür ederim @powerkırk3 .daha once gaz basinci ile ilgili hata veriyordu simdi yok ama şu gaz kesicinin bi çalışıp bi calismamasi sinir etti.arka tüpteki gaz kesiciden hic bir sekilde tik sesi gelmiyor zaten.ondeki gaz kesicinin arizali olup olmadigini yada temassizlik nerede oldugunu bir bulabilseydim.hocam forumda okudum boyle bir durumla karsilasmis baska bir arkadasimiz.kesici sigortasini degistirmis duzelmis.bu sigorta regulator uzerinde bi yerde yok gibi.akuye baglanmis bi sigorta var.o olabilir mi

6. ismail karacan

ismail karacan Member

Beğenilen Mesajları:
    6
    Husnu bey stop durumundayken motor sicakligi 17 gosteriyordu.bende gaza gecis sicakligini 40 a ayarladim .gaza erken gecip tekleme yapmasin diye

7. ismail karacan

ismail karacan Member

Beğenilen Mesajları:
    6
    Merhaba.dediginiz gibi multimetre ile omaj ölçümü yaptim.11-12 arasi bir değer gosterdi.voltajini da ölçtüm o da ayni şekilde. Lakin arka tüp kesicisinin bobinine gelen 12 voltluk soketlerde bir değer okumadı.tüp üstündeki bobin açıp kapatmaz ise gaza gecmeme durumu olur mu.yada seviye gostergesinde gecti durumu gözüküp aslinda geçmeme durumu bundan kaynaklanabilir tesekkurler

8. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    kesinlikle depo üzerindeki bobine lpg deyken 12 volt gelmesi gerekiyor . gelmez ise arac lpg ye geçmez

husnu bunu beğendi.
  9. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    slm
    o hortum benimkinde de boşta map sensörü yok bunlarda

10. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    daha doğrusu ecunun içinde sensörü.
    müsait olduğunda özelden yazarmısın bana

11. husnu

husnu UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    502
    Buyur hocam

12. ali berci

ali berci Member

Beğenilen Mesajları:
    25
    pardon üstad ismail arkdaşa yazacaktım. size yazmışım kusuruma bakma.

13. ismail karacan

ismail karacan Member

Beğenilen Mesajları:
    6
    Nereden kaynaklandığını nasıl bulabiliriz.tum kabloları takip etmemiz mi gerekiyor.

14. ismail karacan

ismail karacan Member

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ali bey yazdim ama dogru yerden mi yazdim bilemedim :)

15. Captan82

Captan82 New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    İyi günler. Sağ bir lpg tamircisi katliamına maruz kaldım. Araç gaza geçmiyordu. Oraya elektrik verirken buraya elektrik vereyim derken bizim ecu yu halletti. Şu an arayüze bağlanamıyorun. Ve gel görki arızada ecu soketindeymiş. Şu an aracı lpg geçirebildim lakin arayüze bağlanamıyorum. Ayar yapmam lazım. Bu ecu yu nereye tamir ettirebilirim veya temiz bir tanedaha nerden temin ederim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

Sayfayı Paylaş