OKCAN LPG AYARI DEĞERLER VE YARDIM

Konusu 'DİĞER LPG MARKALARI AYAR VE PROGRAM ANLATIMI' forumundadır ve Yasin186 tarafından 17 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. ersahca

ersahca LPG-C02b-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    761
    Bir sikinti yoksa boyle kullanin siz bilirsiniz ama bu basinclar fazla dusurmek lazim. Baktim sizin araba sanirim 110 beygir civari. Nozullar yine kucuk geliyor sizin arabaya muhtemelen. @powerkırk3 un de dedigi gibi bu basinclari dusurmek lazim.

2. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Aracım 107 bg.Burda otogaz işi yapan bir arkadaşa nozulları 2.2 mm yapacağımı söyledim. Senin arabada 2.0 mm iyidir dedi. :) benim nozul büyütmem yakıt artışına sebep olur mu acaba.kafama takılıyor.

3. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Dusedebilir. Buyutmek kucultmek saglikli calissin diye.
    Eger bu 200, 2 bar basinc ise cok.

4. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Ben bu şekilde deneyeyim.yarın akşam basıncı düşürüp tekrar ayar yapmaya çalışayım.kalibreyi tamamladıktan sonra benzin ve gaz mapını sıfırlamak inerilir diye uyarı veriyor.kalibreden sonra onları sıfırlamam gerekiyor mu ki?

5. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
  6. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
  7. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Teşekkür ederim.

8. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Arkadaşlar sayenizde bu işi baya çözdüm.en son ayar programı ekran görüntülerini paylaşıyorum.sizce sorun düzelmiş mi?bu işte bayağı yol aldım.basınç sensörünü europegas değil diğerini seçtim.basınç sensörü yanlış algılıyormuş.bir de genelde başıma gelen bir olay var. araçta yarım depoya yakın gaz olduğu halde biraz hızlı kalkışlarda benzine geçiyor.sonra tekrar gaza geçiyor.daha önce de bahsetmiştim bu sorunu.5. fotoğrafta"benzine geç" kısmında bir ayarı olmalı.orada ne gibi değişiklik yapmalıyım.şimdilik tek sorun bu kaldı.bu ayarlardan sonra sorun düzelmiş olabilir mi?herkese saygılar.iyi geceler...

powerkırk3 bunu beğendi.
  9. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    Gorebildigim kadariyla su an epey iyi gorunuyor. Sorun yoksa ellemeyin.
    Yapacaginiz sey gecis ayarlari;
    Gecis 25 dereceyi yukseltin. Duruma gore 40-45 iyidir.
    Gecis devir 700. Onu ben 1600 kullaniyorum, ben gaza basmadan gecmez yani. Size kalmis. Bana sorarsaniz 1400-1600 iyidir. Benzinde de calissin.
    Altinda gecikme 0.5s var; onu da sifirlayin.
    Baskaca kullandikca bakarsiniz. Gule gule kullanin.

Yasin186 bunu beğendi.
  10. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    Hocam benzine atması min basınç .60 ayarından olmalı. Basınç sensörü önceden hatalı olmasından da olabilir. Ani gaz basmanızda basıncın ayarlanan degerin altında (.60) .8 snye (benzine geçme degerlerinin içindeki) uzun kalmasından benzine geçiyordur. Regulatör arızalı olabilir. Regülatörün üzerinde emme manofoltuna baglı ince vakum hortumu (regülatörün basınç değişimlerine daha hızlı tepki vermesi icin baglanir) kıvrilmıs olabilir. Kolay gelsin

Yasin186 bunu beğendi.
  11. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Fabrika ayarlarına döndüğümde 35 derece ayarlamıştı.sabah işyerine giderken 10 km nin yarısını benzinle gitmek zorunda kalmıştım.yedek aldığım ayarlardaki gibi 25 dereceye ayarladım.şuan 2 km sonra gaza geçiyor.bi zararı olmazsa böyle kalsın istiyorum.deviri de 700 den yukarıya çekerim.yardımınız için teşekkürler.

12. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    O hortumu da kontrol edeyim.başka sorunum kalmıyor şimdilik.çok teşekkürler.

powerkırk3 bunu beğendi.
  13. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    @powerkırk3 ustam araçlarda lpg regulatorü ile enjektörleri arasındaki mesafe önemlimidir?enjektörlerin duruş şekli önemlimidir?benim araçta enjektörler aşağıda yağ çubuğunun oraya plastik kelepçe ile tutturmuşlar.bu ne kadar doğru.

14. ersahca

Beğenilen Mesajları:
    761
    O borunun uzunlugu onemsiz. Bir sey olmaz. Enjektoru de bloga ya da baska yere carpmayacak sekilde iki uc kac gerekiyorsa kelepceyle sabitleyin, gerekmiyorsa kalsin.

x-calibur ve Yasin186 bunu beğendi.
  15. powerkırk3

powerkırk3 UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    2.311
    LPg ısı sensörü enjektörlere yakınsa uzun horum sorun olmaz.
    Asıl önemli olan enjektörlerle manifolt arasındaki hortumların olabildiğince kısa ve eşit boyda olmaları (hortum uzun olursa lpg motora gecikerek giriyor)
    enjektör duruşu ise gazın içindeki zamanla biriken yağın içlerinde birikmesin diye 45 derecede yatay veya dik durmaları tercih edilmeli diye biliyorum.

Yasin186 ve x-calibur bunu beğendi.
  16. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    @ersahca ve @powerkırk3 Allah razı olsun sizden.çok açıklayıcı oldu.bütün sorularımın cevabını aldım.gerçekten çok yardımcı oldunuz....teşekkür ederim.

x-calibur ve powerkırk3 bunu beğendi.
  17. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Arkadaşlar konuyu hortlattım.aracımda tekleme ve benzine göre performans düşüklüğü var.benim lpg ayar ekranında silindir sayısını 4 yapmam gerekmiyor mu?4 yapınca rpm 2200 seviyelerinde gösteriyor.dün bu şekilde denedim aracı tekleme ve yığılma yaşamadım.ama yine de benzine göre performans kaybım var.ne önerirsiniz

18. x-calibur

x-calibur Super Moderator

Beğenilen Mesajları:
    3.064
    Silindir bölü bobin diyor,ilk mesajda sizde 1 görünüyor. Silindir başına 1 bobin demek herhalde

powerkırk3 bunu beğendi.
  19. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Atiker ayar programlarında hep 4 silindir olarak seçilmiş.onlardan esinlendim.

20. Yasin186

Yasin186 Member

Beğenilen Mesajları:
    35
    Arkadaşlar size bir soru daha soracağım.benim aracın lpg sorunları bir türlü düzelmiyor.onun için çok güvendiğim bir lpg ustasına danıştım.2.el çıkma kit bulup bu sistemi değiştirelim dedi.mimgas diye bir çıkma kit bulmuş.beni aradı biraz önce.300 tl komple set.sizce nasıl.mimgas önerir misiniz?

Sayfayı Paylaş