Yol ayari/ince ayar/nedir,nasil yapılmalıdır?

Konusu 'SIRALI SİSTEM LPG AYARI GENEL BİLGİLER' forumundadır ve RomanoyaAyarVerenAdam tarafından 16 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. maycicek

maycicek UZMAN

Beğenilen Mesajları:
    864
    Basınç sıkıntı değil.

Ama ne kadar düşük basınç o kadar iyi çalışma prensibi olarak.

Ben 1.5-1.6 bar a kadar acmisligim var.

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  2. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58

Zaten öyle aşırı bir artış istemiyorum en fazla 1.20 barda sıkıntı olmaz sanırım

3. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Merhaba ustadlar..bugune kadar yol ayari yapmak icin 1 kere firsatim oldu ve nedense hep stf ye gore yaptim ltf +stf yuzdesel olarak bilmiyordum..bu ince ayar konusu bunun icin cok guzel olmus birde video olarak atar yapilirken gorseydik muazzam olurdu..oncelikle sorularimi siralayim..
    1 regulatorum 6 aylik basinci 1.30 dan yukari cikartamiyorum belirli bir sure kullanimdan sonra 1.20 ye ayarladigim basinc 1.15lere dusuyor ozellikle haritada oynadiktan sonra 10 gun sonra .bu dusus ve yukseltememe sebebi nedir
    2 fotosunu atacagim maplere bakarsaniz stf ye gore ayarladigim da benzinde ve lpg deki benzin ms sureleri esitleniyor ha keza yolda giderken de stf iyi konumda sayilir degisken devirlerde arti ve eksi olarak yukseldigi de oluyor..bu haritada iken tek sikintim soguk motorda gaza gecmeden once 2bin devirlerde iken bayilma yapiyor gazda iken sorunum yok memnunumda... Dip gaz ms sureleri 15 i gecmiyor..
    Diger yaptigim ltf arti stf toplamina gore rolantide iken brzda ezbere oynuykrum degerlerle topun oldugu satir ust ve altini yuzdlik olarak artirdigimda sayilar cok buyuyor ve bununyaparsam zarar vermekten korkuyorum..mevcut harita uzerinde oynayayim dedim sonuc bu oldu..
    Atiker safefast 2.2 nozzle 1.6 atmosferik.nozzle secimi dogru mu acaba yazilim uzerinde
    3- ecu resetten kasit arac beyni ki lpg beyni mi map reset mi ? Bundan sonrski adimlari da anlamadi..burdaki amac nedir sonrasinda ne yapip baslamaliyim..dip gazda stf ltf sabit takiliyordu program bozuk saniyordum 8 msden sonrasini burdan ogrendim..
    4- ayar yaparken yarim gaz tam gaz bahsi gecmis topun oldugu kare ve cevresi kare seklinde mi mudahale edilecek yoksa topun bulunduğu sutun ve yan sutunlar mi ? Çünkü satirlara baktigimizda degerler arasi fakr 1 veya 2 puan..ama bnm aracim 4150 devirde en yuksek torku veriyor bu da kafama tam oturmamasini sağlıyor bu degrrlerin.. Ozellikle ilk 2 satira neye gore mudahale edilior cunku bu satirlarda arac rahat sekilde ilerlerken duz hatta hafif yokus asagi yolda bu kisimlara top denk geliyor.Kbakmayin belki gereksiz belkide cok soru sordum ama tatmin edici cevap alamiyorum.yapin gecin diyorlar durum degismiyor
    Not : resim boyutu cok buyuktu kolaj yaptim gozukmeyen kisimlardaki rakamlarda gozukenlerle ayni veya +-1 puan.. Toplamda mi artirim yapcaz sadece o satirda mi rolantide iken. Ilk basta satirda yaptim sonra toplami brz oynadim duzelir mi diye ama fark yoktu nerde yanlis yaptim bilemedim romanoya ayar veren ustad da ayni seyi soylemis ama pek anlasilmamis sanirim..

Son düzenleme: 9 Nisan 2016
  4. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ust soldan saga :kendi yaptigim stf ye gore ayar benzinde /lpgde
    Alt soldan saga :ltf +stf ye gore rölantide yaptigim benzinde / lpgde

Sorun su ki ltf+ stf sifira yaklasirken benzinde ve lpg deki benzin ms sureleri arasinda daglar kadar fark olusuyor. 0.40 -0.30 kadar fark..stfye gore yaptigim ayarda esit rölantide diger devirlerde de yuklendikce devrine gore +- 10 20 de oluyor sabit iken +-5 araliginda seyrediyor..

5. RomanoyaAyarVerenAdam

RomanoyaAyarVerenAdam LPG-C03a-pro Kullanıcısı

Beğenilen Mesajları:
    670
    Benzin ms görmeyin onun yol ayarıyla bir. İlgisi yok. Ltft stft göre haritada yüzdesel olarak düzeltme yapin

Yol ayarına başlamadan önce araç en az 15 dakika yol gitmiş olsun. Aksi taktirde değerler oturmaz boşa ayar yaparsınız

6. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hocam benzin mssinin ilgisi yoksa ben ya okuduğumu anlamiyorum yada gecen surecte hersey degismis..ikisi birbirine yakinsa ayar oturmus demektir ibaresi hem burda hemde degisik forumlarda fazlasiyla yazmakta..sizde boyle soyleyince iyice kafam karisti..biz neye gore ayar yapiyoruz ? Mesela yolda oto kalibrasyon yapilamiyor 3bin devire cikip sabit gaz pedali ayarlayarak..kitimde mi problem var ben mi yapamiyorum bilemedim bana bir anlatir misiniz neye gore yapacagimi ayrica bilginiz varsa diger sorularimi..

Son düzenleme: 8 Nisan 2016
  7. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Şöyle belirtelim.
    Lpg ayarınin temeli ltft stft değerlerini her devir ve yükte 0 olması kuralına dayanır. Obd destekleyen araçta elm cihazı ile bakılarak tabloda düzeltme yapılır.

Abi benim aracım 97 model bende obd Portu yok bu değerler de okuyamıyorum ben ne yapayım diyenler için 2.yol benzin ms sürelerinin benzinde ve gazda eşit olmasi ilkesidir.

1.yol en doğru yoldur.(bu konuda tartışma yapmaya da gerek yok yabancı kaynaklar bu şekildedir.)

2.yol ise korleme bir yöntemdir

8. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Tartisma icin soylemedim heryerde yazan bu ustad..ki bu ms degerlerini elm cihazi disinda afaki olarak yakinlastirmakta zor ben elm cihazina gore esitledim..her devir ve her yuk kismini tam anlamadim ustad.simdi aracimi rolantide oto kalibrasyon yapayim bu halde 10 km bineyim sonra elm cihazina gore rolantide stf+ltf ye gore haritanin neresuni artirayim sonrasinda 3 veya ustu viteslerde 1000 devirden 6000 devire kadar ltf+stf degerine gore yuzdesl olarak topun bulundugu noktayi ki sutunu mu komple artirayim ? Bunlardan önce aku kutup basi veyahut lpg sigortasi sokmeme gerek var mi ? Ms degerlerine hic bakmadan bu saydiklarimizla mi yapmaliyim..yoksa program uzerinden map resetleyerek mi ? Neyi nasil yapmami tavsiye ediyorsunuz hocam

9. mert66

mert66 Member

Beğenilen Mesajları:
    7
    Arkadaşlar bi sorum olacak rölantide benzin sft değeri -7 şimdi lpg yi ayarlarken rölanti sft sıfırmı olacak yoksa benzin değerininin aynısı -7 mi olacak .rölantide benzin -7 lpg sıfır olursa geçişleri hissediyorum

10. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670

Sırayla yaziyieum.
    /
    1 araç çalıştır kendi lpg ye geçsin yaklaşık 15 dakika yol yap.

2 araç stop etme rolantide çalışırken elm cihazını tak ltft stft değerini oku. Ama en az 1 dakika oku ve bak ortalama kaçta duruyorlar.

3. Lpg ayar kablosunu tak.

4.onunde hem ltf stft değerleri olsun hem de lpg tablosu.

5.rolanride top nerede?
    Topun olduğu SATIRI ltft stft toplamı kadar yüzdesel artır.
    Örnek rolantide ltft 7 stft - 12 bu durumda rolantide topun olduğu SATIRI komple seç ve yüzde - 5 azalt.
    Daha sonra klima sona kadar aç. Radyo cam rezistans ve uzunlar aç.

6. Açınca aracın ms süresi artacak rolanti altındaki satıra gelecek. Burada da aynı işlemi aynı satıra yap.

7 rolanti ayarı bitti.

8 şimdi ekran kayıt programını aç ve aracı kullanmaya başla. Ama püf nokta şu. Ekran kağıdı hem lpg haritasında topu kaydetsin hem de ltft stf değerini.

9 araç kullanırken haritada topu farklı satırlarda bir süre tutmaya çalış ki daha sonra hangi satırda ltft stft toplamı kaç ona göre bakıp düzenlersin.

Ayar bitti

Serdarserdar, Ylmzgnc, maycicek ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Tskler ustad..peki top icin rolantinin ustunde kalan kisimlar bu yol ayari kisminda ki halledicez..satir satir seklinde.. Ve basinc hakkinda sorularim icin bir bilginiz var mi ? Ecu reset olayi hakkinda..birde size muhalif olmak icin soylemiyorum ama ms surelerinesitleme hani stf ltf yoksa elimizde esitleyereknayar yapin en sagliklisi budur demekte yanlis o zaman..bu durumda ltf stf ye gore ayar yaptıktan sonra ms sureleri esitlenmezse her 2 oneri birbirini ekarte edicektir..nyse ona bakicam sorun tahmin ettigim gibi cikarsa basinizi agritacagim..:) yol ayari bittikten sonra belirli bir sure kullanip tekrardan kontrol etmeye yeniden ayar cekmeye ihtiyac var mi onu sorayim size

12. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ayrica 3bin devir 6 ms de ltf stf toplami 10 diyelim..5bn devir 6 ms de ltf stf farki 3 diyelim..boyle durumda komple satiri hangi degere gore atama yapicaz..topun bulundugu devir ve sag sol yanal devirleri mi komple satiri mi burda sikinti yasicam sanirim..Bu konudaki tecrubeniz nedir hocam

13. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Rolanti üstü ile işiniz yok zaten o top oraya hiç bir zaman gelmeyecek.
    İkincisini benzin ms işini unutun dedim. Birbiri ile çelişen bir durum yok. Çok isterseniz siz benzin ms süresine ya da diğer forumda yazılanlara göre yapın.
    Selamlar

14. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Komple satır demiştim sağı solu yok

15. mt_44

mt_44 Active Member

Beğenilen Mesajları:
    58
    Kısa dönem yakıt çok oynak olduğundan Ayar yapmak biraz sıkıntılı olabiliyor Bunun yerine uzun dönem yakıt %0 a yakın ayarlamak daha iyi olmazmı
    Örneğin 100 km yapıldı ve uzun dönem yakıta bakılır %10 ise lpg arttırılır %-10 ise lpg kısılır bu şekilde %0 veya yakın olacak şekilde ayar yapılır olmazmı....?

16. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Hocam ben celistigini belirtiyorum..siz ise sinirleniyorsunuz soralim diye burda degil miyiz..acaba zamanla bu iki ayar sekli birbiriyle ortusecek mi diye sordum..aksi halde ben ayar yapip buraya fotosunu atsam cogu kisi o ms suresine bakip harita zengin fakir diyecek..bu konu acilana kdr hep bu sekilde soylenmedi mi..
    Hatta ltf+stf muhabbetini de burda gördüm onceden sadece stf ye yoneliyorduk ezber bozan bir paylasim oldugu icin net ogrenmeye calisiyorum.Diger forum dediginiz yerde bu sitenin baska konu basliklari olsa gerek..
    2.si icin evet siz bana komple satiri dediniz bende diyorum ki ayni satirda satir dedigimiz enjeksiyon sureleri dikey sutunca yazan ms sureleri yani.(ms suresi devir grafigi sonucta map dedigimiz ) farkli devirlerde farkli ltf+stf degeri sunuyorsa hangisine gore artirma azaltma yapacagiz ? Ben mi anlatamiyorum yoksa bu celiskiyi ki ifade edemedim bilemedim.. Ben ogrenmeye calisiyorum sadece hocam..

Son düzenleme: 10 Nisan 2016
  17. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    ben satır komple değiştirin derken map haritasında n bahsediyorum grafik demedim. Grafik ayarını Bilmiyorum resim yüklerseniz yardımcı oluruz.

Başka forumlarda burayı mukayese etmişsiniz kafanız karışmış.
    Benim dediğimi bu forumda herkes aynı şekilde belirtecek. Ltft stft toplamı kadar değişiklik satırda komple yapılacak. En doğrusu bu diyorum. Evet sorgulamakta haklısınız. Diğer konuları karistirirsaniz ayar yapmanın bu şekilde olduğu görülecektir

18. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ms süresi için hocam 2015 yılı ıcerısındekı paylasımların genelını ınceledım Dıger forumdan kastınız nedır anlamadım bu forumdan baska lpg konusunda herkesn konustugu bir forum pek yok.Olan forumlar DH bilinen orda da maycicek ; Mscsi Destek mevcut ve LPG ustaları????! (sözde )..Ustalara dogruyu ogreten yerde burası bı nebze..Diğer scoda honda bılmem x marka arac forumlarında ise burdaki üyelerden..Niyetim sizinle tartısmak değil asla dogruyu öğrenmek..Ben murat hocama ayar yaptırdım o dönem ne kablom ne stf ltf degerı bılıyordum bana söyledıgı ltf degerın cok yuksek demesıydı ve elm cihazı kablo tedarık etmemdı..LTF +11-+14 aralıgında değişiyordu.Ve Stf ye göre ayar yapmamı söyledi sonrada forumlardan burası da dahil STF baz alınarak amac benzindeki benzin Ms le Lpg deki Benzin MS sürelerini yakınlastırmak üzerine dayalı ayar yapılıyordu..2016 da bu sıstem ltf+stf üzerine gecmiş...Ha keza Murat hocam kadar değerli hatta ve hatta kendi işi olmadıgı halde LPG montajı dahi yapabilen baska bir ustadla da hos sohbetlerim olmustur...Canım sıkıldıkca foruma girer bılgılerımı tazelemeye calısırım... Bu nedenle Ms ve stf+ltf muhabbeti acılmıstır Konu ıle ılgılı baska yerler dedıgınız yer burasıdır esasında...

Sizin konuyu actıgınız noktadan baslamak üzere sizin yazınıza(bu konu baslıgından) ait alıntıları göstereceğim.. Ve baska konulardan

"Sonra tekrar gaza sonuna kadar basıp 6000 devire geldim ve gazdan ayağımı çekip durdum ve kayıt programını durdurdum. Daha sonra grafikte bakarak benzinde ve gazda benzin ms sürelerini esitledim. "
    "ustat. Şimdi benzin ve gazda benzin ms sürelerini esitledikten sonra lpg de ltft stft ayarlarına bakacağız değil mi? Bu iki değerin toplamını sıfıra yaklastirmak icin:ltft stft değeri 0 dan büyükse br yapmalı?"

"//////////////////////////////////////////////////////////////////////

murat bey sizin bu dediğiniz lft ve sft değerlerini lpg'de iken sıfıra yaklaştırma olayını yapınca aracın benzindeki ms değeri ile lpg ms değeri örtüşmüyor hiçbir zaman ,,, yani benim araçta lft ve sft değerlerini ne kadar sıfıra yaklaştırırsam o derecede ms kayıyor yani benzinde ms değeri 2.80ms ise lpg'de 2.50'ye düşüyor bu da fakir karışım hatası verdirtiyor ... daha önce de çok uğraştım hiç bir zaman eşit olmuyor , bilemiyorum
    mümkün değil böyle bir şey. (CEM) (BENIM SORUM ILE AYNI MS SURELERI BOYLE YAPINCA Uzaklasıyor)(ilk rölantide denememde bunu gördüm ondan sorma ihtiyacı duydum)

lft ve sft , benzinde sıfır a yakın lpg de de aynı şekilde sıfıra yakınsa, motorun aynı şartlarında aynı benzin ms üretilir.

fakir karışım hatası, genelde yüksek LPG enjeksiyon süresi sebebiyle oluyor benim deneyimlerime göre."maycicek
    Map değeri ile short term karşılaştırın.

Lft ile sft karşılaştırmanın bir esprisi yok.
    Yukarıdaki fotoda lft vs sft yapmissiniz.

Lft sft nin farklı versiyonu zaten.

Önemli olan sft yı motor yükü ile enjeksiyon suresi ile oluşan grafiği incelemek.

Yukarıdaki grafiğe bakınca sft hangi motor yukunde oluşmuş anlayamayiz.

Ama map değeri vs sft olursa, hangi map değerinde, ne kadar sft ortalaması oluşuyor onu gorseyd(Maycicek)

////////////////////////////////////////////////////////////

Baska konulardan :Bırkac tane lınk atayım

http://www.mscsi.net/destek/konu/selamlar-herkese-son-ayarim-bu-sefer-oldu-galiba.1061/#post-17661

http://www.mscsi.net/destek/konu/elm-327-bluetooth-cihazla-ltf-stf-deger-tablosu-cikarma.922/

http://mscsi.net/destek/konu/yaptig...i-elm-327-ile-aldigim-veriler.848/#post-13906
    http://www.mscsi.net/destek/konu/ford-focus-1-6-atiker-microfast-gold-ayarim-nasil.966/

Linklere söyle bir göz atarsanız elm cihazı ve obdli kitlerde de söz konusu hep stf oldugu oldugunu yada artırım yapılması soylenen degerın STF olduguna sahıt olursunuz niyetim sizi yormak yada ego yapmak değil...Belki de o dönemde ya bu önemsenmiyordu yada sıfır araclara yada yenı montaj yapılmıs araclarda LTF Sıfıra yakın sıfır kabul edildiği için yapılıyordu bilemeyeceğim...Nyse niyetim tartısmak değil bu işi öğrenmek...Ki regülatör basıncı konusunda da daha bilgi edinemedim.Ama ayar konusunda sizden ve suanki acık olan konudan cok sey öğrendim..Toplama kitler hakkındada.

Grafikten kastımda resimde umarım anlatabilmişimdir(grafiklendirme) Bilgilerini paylasırsanız sevinirim...
    Sakın yazdıklarımı yanlıs anlamayın hocam konuyu gereksiz uzatma niyetinde değilim ne size yönelik nede forum sakinlerine ama ince ayar diye bir başlık acılmıs madem konusalım bilgi alısverişi yapalım öğrenelim..Konuyu Actıgınız içinde Teşekkür ederim

RomanoyaAyarVerenAdam bunu beğendi.
  19. RomanoyaAyarVerenAdam

Beğenilen Mesajları:
    670
    Ltft stft ayarı yapılınca benzin ms süreleri örtusmez bu normal.

Tek örnek vereceğim size neden ltft +stft toplamı kadar düzeltme yapıldığını göstermek için

Obd sistemi olan lpg kitleri lpg dozaj düzeltmesi yaparken ltft +stft toplamı kadar düzeltme yapar bunu da gösterir. Örneğin ltft 4 stf 12 görünüyor diyelim.
    Altta duzletme satırında obd sistemi hemen +16 yazar ve yüzde 16 yakıtı açtım der.
    Romano obd lpg ayar ya da Lovato lpg ayar yazarsanız youtube. Benim ve murat hocanın videoları ve anlık düzeltme durumlarını görebilirsiniz,

By_Blue bunu beğendi.
  20. By_Blue

By_Blue New Member

Beğenilen Mesajları:
    2
    Yok hocam ben yanlistir demiyorum ms ve stf+ltf sorunsali icin belirtmek istemistim ve harita yorumlayanlar ms yi baz aldigi icin..satir icin ne diyorsunuz hocam verdigim örnekle kiyas ile video icin kullanici adiniz mevcutsa daha cabuk erisebilirim

Sayfayı Paylaş